Prof. Dr. Nurettin DEMİR
CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Muğla Fethiye’de doğdu. Göcek İlkokulu, Buca Ortaokulu, Heybeliada Deniz Lisesinden sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden (EÜTF) mezun oldu. Doktor olarak sağlık hizmeti vermeye başladı. EÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden uzmanlığını aldı. Kadın hastalıkları ve doğum alanında 1989 yılında doçent ve 2000 yılında profesör oldu.

SSK Ege (Tepecik) Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başhekimlik yaptı. Başhekimlik döneminde bir kamu hastanesinde ilk bilgi işleme dayalı otomasyon sistemini kurdu. Hastaneyi bölgenin önde gelen kuruluşu haline getirdi.

1992 yılında İRENBE Tıp Merkezini ve 1998 yılında da aynı çatı altında İzmir’in ilk özel tüp bebek hastanesini kurdu. Merkezin uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını ve başhekimliğini yaptı. (İrenbe Tüp Bebek Merkezi, yüzlerce çifte anne-baba olma mutluluğunu yaşattı. Halen alanında Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri durumundadır.)

İzmir Özel Çınarlı Hastanesinin kurucuları arasında yer aldı.

2000-2004 yılları arasında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği, Cerrahi Bölüm, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı başkanlıklarını yaptı. Aynı zamanda başhekimi olduğu tıp fakültesi hastanesinde acil servisi ve Kalp Damar Cerrahi Kliniğini hizmete açtı.

2009’da Muğla (Sıtkı Koçman) Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve kurucu Dekan olarak göreve başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yasa teklifi vererek uzun yıllar kuruluşundan gelişmesine kadar maddi ve manevi büyük desteği olan Sıtkı Koçman’ın adının, üniversite adına eklenmesinde öncülük etti.

24, 25 ve 26. dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, önseçimle aday gösterildiği seçimler sonucu milletvekili seçilerek Muğla’yı TBMM’de temsil etti. Muğla’nın sorunlarının TBMM’ye iletilmesi ve çözümleri için önemli katkıları oldu.

TBMM’de; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Ayrıca TBMM CHP Grubu bünyesinde kurulan Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu, Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonunda üye, Sağlık Komisyonunda ise grup başkanı olarak görev aldı. 

CHP milletvekilleri olarak kaleme alınan ve yayınlanan;

  • Balyoz Kumpası-Balyoz Davasındaki Hukuk Skandalı; kitabında Özgür Özel ve Veli Ağbaba;
  • Kalemi Kırılan Gazeteciler: AKP İktidarında 12 Yıllık Karanlık Dönem; kitabında Özgür Özel, Veli Ağbaba ve Muharrem Işık;
  • Sınırlar Arasında; İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına; kitabında Veli Ağbaba, Zeynep Altıok, Mustafa Balbay, Selina Doğan, Muharrem Erkek, Özcan Purçu, Sezgin Tanrıkulu ve Elif Doğan Türkmen’le birlikte görev aldı.

Üniversite öğrencilik yıllarında seçimle 1 dönem sınıf, 1 dönem de fakülte temsilciliği yaptı.

İzmir ve Muğla tabip odaları üyesidir. İzmir Tabip Odasında 2 dönem yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Televizyon programcısı, sunucusu ve gazete köşe yazarıdır. 2004–2005 yılları arasında İzmir TV’de yayınlanan yapımcısı ve sunucusu olduğu “Neşter”e, 2005 yılında İzmir Tabip Odası tarafından “En Başarılı Popüler Sağlık Programı” ödülü verildi. Halen yerel Göcek Gazetesi ve Karşıyaka Gazetesi’nde “Arada Bir Sağlık Köşesi”nde haftalık yazıları yayınlanıyor.

Halen Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) Mütevelli Heyet üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Muğla merkez ve Bodrum temsilcilikleri olan TÜLOV, pek çok ilimizde temsilcilikler açarak ülke çapında yaygınlaşmıştır. 25’i depremzede olmak üzere 150’ye yakın üniversite öğrencisine burs ve yurt yardımı yapmaktadır. Ayrıca 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri sürecinde düzenlediği “Askıda Bilet” kampanyası ile 140 bine yakın öğrenci ve depremzedeye ulaşım desteği sağladı.

Adaletli, laik ve gelişmiş bir ülke için Gezi Direnişine katıldı ve destek verdi, CHP “Hak, Hukuk, Adalet Yürüyüşü”ne baştan sona ve Adalet Kurultayına (Çanakkale) etkin olarak katıldı.

Köyceğiz Dalyan İztuzu’nda caretta carettaları, Akbelen ve Kaz Dağı’nda ormanları, İnlice’de plajı ve daha birçok yerde doğanın korunması ve talan edilmesini önlemek için halkla omuz omuza günlerce mücadele etti.

1994 yılında İzmir Fethiyeliler Kültür ve Tanıtma Derneği başkanlığına seçildi. Bu görevi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi dönemi hariç, 2009 yılına dek 5 dönem sürdürdü.

Geleneklerin yaşatılabilmesi için yoğun çaba gösterdi, 2003 yılında “Göcek Gürsu Pırnaz Yayla Yürüyüşü”nü (Yörük Göçü) başlattı. İklim koşullarına göre 4-5 gün süren etkinliği 20 yıldır düzenleyerek Yörük kültürünü yaşatıyor. Yürüyüş, televizyon kanallarının da ilgisini çekerek belgesel olarak yayınlandı.

Yurt içi ve yurt dışı mesleksel akademik yayınları vardır. Ayrıca “Gebelik Serüveni” ve Prof. Dr. Şadan Gökovalı ile “Veli Lök’e Anılı Armağan” adlı yayınlanmış iki kitabı da bulunuyor.

Milletvekilliği görevinin sona ermesinden bu yana, haftanın 3 günü Özel Muğla Yücelen Hastanesi, 3 günü de Özel İzmir Çınarlı Hastanesinde hastalarına hizmet veriyor.

Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan tarım ve hayvancılık alanında çiftçilikle de uğraşmaktadır.

Çocuk Alerji ve Klinik İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esen Demir ile evlidir. Çift, iki çocuk sahibidir.

2024 Yerel Seçimlerinde bilgi ve birikimlerini halkına sunmak üzere CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı oldu.