Bilinçli bir gebelik için bilinmesi gerekenler..
Yazar; Prof Dr Nurettin Demir
İrenbe Yayınları
1.Baskı-Temmuz 2008
83 sayfa

Önsöz

Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, sağlıklı çevre ve mutluluk birbirlerini karşılıklı etkileyen kavramlardır. Sağlıklı ve mutlu olmak tüm canlıların, insanlığın hem hakkı hem de görevidir. Gebelik dönemi, başta kadın olmak üzere, tüm aile bireylerini etkileyen bir olaydır.

Kadın yaşamında 2 yıllık bir süreci alacak olan gebelik ve sonrası başta hormonal, fiziksel olmak üzere çevresel, psikolojik ve sosyal değişimlere neden olur. Bu değişimden en çok etkilenen doğal olarak anne adayıdır. Daha sonra doğacak olan bebek, baba adayı varsa evdeki diğer kardeşler ve ebeveynlerdir. Sağlıklı nesiller gelecekte sağlıklı toplumların da temelini oluşturacağından, toplumsal bir sorumluluk boyutunu da göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle öncesi ile sonrası ile gebelik dönemi yaşamımızda çok önemli bir süreçtir.

Gebelik dönemini, öncesi ve sonrasına da değinerek, yoğun bir bilimselliğe de kaçmadan sizlere sunmaya çalıştım. Bir gebelik döneminde yaşanan değişimleri ve olayları, çözüm önerilerini gebelik haftası, gebelik ayı ya da üçer aylık dönemlerde sundum. Sizlere yardımcı olacak bilgileri, size iletilenleri de karşılaştıracak şekilde düzenleyerek bir başvuru çizelgesi olarak sunmaya çalışıldı.

Ülkemizdeki gebelerin beşte biri hiçbir sağlık hizmeti almaksızın doğum yapmaktadır. Ne ebe nede doktor yüzü görmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü bir gebenin en az dört kez sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğini söylemektedir. Bir gebenin en az ayda bir kez olmak üzere ya da daha sık sağlık hizmeti alması gerektiğine inanıyoruz.

Sağlıklı nesiller ve mutlu aileler dolayısıyla sağlıklı toplumlar oluşturma çabalarına katkıda bulunabilmek en büyük kıvancımız olacaktır.

“Gebelik ve sağlık” kitapçığının hazırlanmasında katkıda bulunan çalışma arkadaşlarım ve İrenbe Kadın Hastalıkları ve Doğum Dal Merkezi ile Tüp Bebek Merkezi hekimleri Sayın Op Dr Refik Keleş, Op Dr Gülnaz Şahin ve Op Dr Dilek Aslan’a teşekkür etmekten büyük mutluluk duyarım.15.01.2005

Prof Dr Nurettin Demir

……..“Özenli ve bilinçli bir hazırlıktan sonra çıkılan gebelik yolculuğunda, iyi çizilen rotada, kaptan ve ekibinin, karşılaşacağı zorlukları aşamaması diye bir şey söz konusu olamaz. Heyecanlı ve zevkli bir deniz yolculuğunu sonlandırarak, gemisini limana ulaştıran bir kaptanın mutluluğuyla ve yeni tayfanızla birlikte yeni yolculukların rotasını çizeceğiniz günleri düşleyeceksiniz.”

İrenbe Ekibi….

Hekimlik sanatını otuz iki yıldır icra eden Prof. Dr. Nurettin Demir, İRENBE’ nin temellerini 25 yıl önce bir bahar gününde atmıştı.
Kurulduğu günden bugüne kadın sağlığı ve koruyucu hekimlik alanlarında örnek çalışmaları ile günümüze büyüyerek ulaşan İRENBE, sağlıklı nesillerin teminatı olmaya devam etmektedir.
Bu kitabı yazan ve basıma hazırlayan ancak yoğun çalışma temposu içinde basımını daha sonraya  bırakan Sayın Prof Dr Nurettin Demir’e, İRENBE ekibi olarak bir 25. Yıl hediyesi vermek istedik ve birinci baskıyı sürpriz bir çalışma ile siz okuyucuların beğenisine sunduk.
Kendisine, oluşturduğu bilimsel  ve sosyal yardımlaşma duygusu, insan sevgisi, hekimlik sanatının ve ahlakının en üst düzeyde temsili ve yaydığı ışık nedeniyle sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Değerli Hocamıza en derin saygılarımızla. . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir