Yeni yıl hediyesi sağlıklı yaşam,

Her yıl, yılbaşı yaklaşırken, evlerde, iş yerlerinde, şehirlerde bir hareketlilik başlar. İş yerlerinde kuralar çekilir. Kişiler eşleştirilir. Birbirine yılbaşı hediyesi alınsın diye. Düşünceler uçuşur ne yapsak ne alsak da yeni yılda mutlu etsek diye. E-postalar hazırlanır, kartlar bastırılır, mesajlar yazılır yeni yılda yeni umutlar, yeni mutluluklar dilemek için.

Mağazalar, marketler kampanyalar düzenlerler cirolarını, hedeflerini tutturmak için. Piyangolar düzenlerler, çekilişler yaparlar.

Fabrikalar, büyük şirketler küresel ekonomik krizi bahane ederek binlerce işçiyi bir gecede sokak ortasına bırakırken, nice genç, işsiz bir umutla, yeni bir heyecanla bakar gelecek yıla, bir iş bulabilmek için.

Öyle bir çoğunluk ta vardır ki bir dilim ekmek, bir kaşık sıcak aş arar çöplüklerde, sokaklarda, aşevlerinde, yeni bir yıla girip girmediğini bilmeden.

Politikacılar, siyasiler büyük umutlarla, seçmenlerine, siyasi önderlerine ulaşmaya çalışır, yönetici, muhtar, meclis üyesi, belediye başkanı olabilmek için.

Bilimsel teknoloji devleri yeni inovasyonlarını, yeni buluşlarını sunmak telaşındadırlar. İnternet dünyasında daha etkin daha hızlı yollar ararlar. Web.01’den web.02’ye geçmeye, daha yeni yollar bulabilmek için, G3’lerin reklamlarını yaparlar.

Atom, atom altı, kuantum fiziği, kuantum düşüncesi, sonsuzluk derken 2009 yılına ulaştığımızda 150 yıl geçmiş Darwin’den, evrim teorisinden. 

Apollo 11 ile atmosferi delip geçen, aya ilk ayak basan Armstong’dan sonra büyümüş atmosferdeki delik. Hızla artmış insan nüfusu, ısıtmış dünyayı, değiştirmiş iklimi.

Nerden nereye geldik değil mi sevgili okurlar, ben bu kadar karmaşa, olumsuzluk içinde, umut bolluğunda, çözüm içimizde, yaşama sevinci, enerjisi içinizde diyorum. Başarı, mutluluk insanın kendisinde. Her gün azda olsa kendinize zaman ayırın, bir spor yapın. İster odanızda, ister sokaklarda, meydanlarda spor yapın, yürüyün. İster dağlarda, ister spor salonlarında hareket edin. Spor yaptıkça hastalıklar azalır umutlar artar. Bende dostlarıma, siz okurlarımıza, sevdiklerimize, tüm insanlığa yeni yılda en büyük hediye, sağlıklı yaşam diliyorum.

Bu duygular, bu atmosferde size yeni yılda, yeni bir ekip ile Ayna Reklam Ajansıyla dergimizin yeni bir sayısıyla karşınızdayız. Beğeniyle okuyacağınız pek çok sağlık, sosyal ve bilimsel yazılarımız var. Op Dr Bülent Uran’ın “Hipnozla Tedavi” yazısı, Op Dr Soner Recai Öner’in “Gebelikte Beslenme”,  İrenbe Embriyoloji Laboratuvarımızın başarılı yöneticisi Zerrin Sertkaya’nın “İrenbe Laboratuvarların da yeni soluk”. Yine İrenbe’den Op Dr Dilek Aslan’ın “ 2019 yılında tüp bebek tedavisi nasıl olmalı? yazılarını severek okuyacaksınız. Yeni yılda yeni sayılarda ve yeni etkinliklerde buluşmak dileklerimizle…

Prof Dr Nurettin Demir

Aralık 2008, İrenbe Dergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir