Sayılarla Çeyrek Asırlık İrenbe…

Sabahları cep telefonunun dijital alarmı ile uyanır, kahvaltı haberlerini uzaktan kumanda ile açtığımız televizyondan izleriz. Arabamızın kapısını uzaktan kumanda ile açar, dijital FM radyodan müziklerle coşarız. Cep telefonlarımızla dijital dijital karşılıklı konuşuruz. Bilgilerimizi dijital medyada, bilgisayarlarda saklarız, izleriz. Dijital yazışır, sayısal mesajlaşırız. Dijital yaşam.  Her şey dijital. Aşklarımız, sevgilerimiz, duygularımız bile dijitalleşti, sanallaştı. Ahmet arkadaşına karşı kaç kilobayt saygı duyuyor. Ayşe sevgilisini kaç gigabayt seviyor. Sayılar, rakamlar yaşamımızın her alanında hatta her anında yer alıyor. Hayallerimiz de düşlerimiz de sayılaştı mı? Ne dersiniz?

Sayılar bu kadar yaşamımıza girmişken, bende size sayılarla İrenbe’den söz etmek istiyorum.  İrenbe’nin ilk temellerinin atıldığı yıl 1983. Talatpaşa Bulvarında bir muayenehanede başlar. Yıllar hızla geçer, 1992 yılına gelinir. Artık çekirdek tutmuş, fidan dallanmıştır. Dört Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı İrenbe şemsiyesi altında kurumlaşır. İrenbe Limitet Şirketi bünyesinde Kadın sağlığı alanındaki hizmetlerini ekip çalışmasına dönüştürür. Daha sonra limitet şirketi yeni ortaklar ve hekimlerin katılımıyla daha da büyür ve İrenbe, Anonim Şirketler kervanına katılır. 1998 yılında İzmir’in ve Ege Bölgesinin ilk özel Tüp Bebek Merkezini bünyesine katar. İrenbe artık 25 yaşına ulaşmış, alanında söz sahibi olan çeyrek asırlık bir sağlık kuruluşudur. Evet bu yıl İrenbe’nin temelinin atılışının 25.yılını, Tüp Bebek Merkezinin kuruluşunun da 10. yılını kutluyoruz. Ayrıca Eylül 2008, yani bu sayısıyla İrenbe Dergisi de dördüncü yaşında. Bu noktalara sizlerin katkıları ve destekleriyle geldik. Öncelikle sizlere teşekkür ediyorum.

 Binlerce aileyi bebek sahibi yapan, on binlerce hastasına sağlık hizmeti sunan İrenbe’nin sayısal kimliği sadece bunlarla sınırlı değil; Onbinin epey üzerinde bebeği, 45 bine yaklaşan hasta portföyü, beş bine yaklaşan tüp bebek uygulamaları, yine binlerce gebede fetüs sağlık taraması ve anomali taraması, amniyosentez gibi gelişmiş ultrason ve tıbbi incelemeler ile önemli hizmetleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hastalarına ve kadın sağlığında gösterdiği özen ve titizliği ile İrenbe hak ettiği noktalara getiren İrenbe çalışanlarını burada bir kez daha kutluyorum.

17 yıldan bu yana Sağlık Hizmetçisi olarak çalışan Ayten Akpınar, İrenbe’den emekliğini kazanmanın sevincini yaşıyor.  Emekli olurken kıdem tazminatını alma mutluluğunu gözlerinin derinliklerinde görmekten bizde gurur duyduk. Yolu açık olsun, katkılarından dolayı bizlerde kendisine teşekkür ediyoruz. İrenbe sizlerden aldıklarını paylaşmaktan, yardımlaşmaktan büyük huzur duyar. İrenbe, doğrudan ve dolaylı olarak sofrasına katkıda bulunduğu çalışanlarının sayısı çoğu zaman 50’yi aşmaktadır. İşsizliğin, yoksulluğun acısını işsiz kalanlara sorun. İşsizliğin çok arttığı günümüzde 50’den fazla kişiye ve aileye iş olanağı sağlayan İrenbe İzmir’imizin gözde sağlık kuruluşudur.

Butik sağlık hizmeti verenlerin önde gelenler arasında olan İrenbe, Sağlık Bakanlığının Temmuz ayı başlarında, bizlerin önerisini hiç dikkate almaksızın yeni bir uygulama getirdi.  Serbest piyasa koşullarına, bize göre hiç de etik anlayışa uymayan % 30 ek ücret alma ve uygulamaları nedeniyle, SGK’lı hastalarımıza hizmet verme sözleşmemizi Eylül ayı başı itibarıyla üzülerek kesmek durumunda kaldık. Ama biz SGK’lı yani BağKur, SSK’lı hastalarımızı her zaman seviyoruz ve onlara kendi olanaklarımız içerisinde hizmet vermekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.

İrenbe’nin son iki sayısını yani yaz ve sonbahar sayılarını birleştirerek sizin beğeninize sunuyoruz.  Sizlerinde yararlanacağınız pek çok yazı ve bilgiler var. İrenbe yaşadığı sürece dergimizi de yaşatalım. Dergimizi okuyun okutun. Siz istedikçe, okudukça biz de dergimizi yaşatmaya devam edeceğiz.

Aslında son 5-6 ayda İrenbe’de çok güzel olaylar yaşandı, bunları ilerleyen sayfalarda görecek ve okuyacaksınız. Mayıs ayı başında İrenbe 6. Çocuk Şenliği çok coşkulu geçti. Özellikle Almanya’nın Bavyera Eyalet Başbakanı Günther Beckstein eşi ile birlikte İrenbe’yi ziyaret etmesi, Türk Tıbbı ve İrenbe hizmetlerini övmesi bizleri çok mutlu etti. İrenbe çalışanlarının benim meslekteki 32. ve İrenbe’nin temelinin atılışının 25.yılını kutlamak için etkinlikler düzenlemeleri gerçekten beni çok mutlu etti. Tüp Bebek laboratuarı baştan başa yenilendi, güncellendi. Emekleri geçenleri içtenlikle kutluyorum ve sizin huzurunuzda candan teşekkür ediyorum.

Bu sayımız ve Eylül ayı ile birlikte yeni bir döneme giriyoruz. Zevkle okuyacağınız ve elden düşüremeyeceğiniz İrenbe dergisi ile İrenbe’nin dijital olarak yani sayısal durumunu sizlere sunmaya çalıştım. İyi ve sağlıklı günlerde, tekrar karşılaşmak dileklerimle şeker Bayramınızı ve Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutlarım.

Prof Dr Nurettin Demir

Eylül 2008, İrenbe Dergi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir