Teke ve Fethiye Turizmi

Sevgili Hemşerilerim,

Teknoloji ve ulaşımda yeniliklerin artması baş döndürse de, insanlığın ve bireyin yalnızlığı da o düzeyde artmaktadır. Şehirleşmenin, nüfus artışının gün geçtikçe artması, günlük işlerin hayhuyu içinde insanların bir araya gelmesi, birbirlerini unutmaması ve dayanışmanın artması için sivil toplum kuruluşlarının, hemşeri derneklerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır.  İzmir Fethiyeliler Kültür ve Tanıtma Derneği olarak İzmir ve çevresinde yaşayan hemşerilerimize Fethiye kültür ve folklorunu unutmamalarını sağlamak için olanaklarımızın el verdiğince kültürel etkinlikler, toplantılar ve yılda bir kez de olsa eğlence gecesi düzenlemeye çalışıyoruz.

Haberleşme ve ulaşım teknolojisindeki yenilikler ile birlikte insanoğlunun dünyayı tanıma ve farklı kültürlerle birlikte olma, araştırma (merak) dürtüsünü de arttırmaktadır. Bu dürtüyü eyleme dönüştürme durumu da turizm olarak adlandırılabilir. Turizm sadece coğrafi olarak farklı bir yeri görme, gezmenin ötesine geçmiştir.  Sağlık turizmi, ekonomik turizm, kongre turizmi, doğa sporları, gibi alt kategorileri gelişmektedir. Dolayısıyla Turizm geliri ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir sanayi olarak kabul görmektedir. Bu sanayiye de uzun yıllardır, bacasız sanayi denmektedir.

Fethiye ve Teke yöresinin deniz turizminin yanında doğa, yayla hatta kongre turizmi açısından da çok önemli olduğu açıktır. Deniz ve yaz turizminin getirileri karşısında ileri gelenleri bir nevi rahata sevk etmekte, alınan sonuçlar başarı olarak gösterilmektedir. 5–6 aya sığdırılan bu deniz turizminin 12 aya 365 güne yaymanın yollarını ve yöntemlerini düşünmeliyiz, bulmalıyız. Gerek Fethiye’mizin gerekse Teke yöremizin bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bunun da yolu Teke yöresi İl ve İlçelerinin ileri gelenlerinin, Belediye başkanlarının, sivil toplum kuruluşlarının, Üniversitelerinin daha çok bir araya gelmesi, projeler üretmesi ve sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesinden geçtiğine inanıyorum. Daha çok birliktelik daha çok dayanışma başarıyı getirecektir.

Tekrar yeni bir Teke Bülteni sayısında buluşmak dileklerimle, mutlu ve başarılı bir yaz dönemi geçirmeniz dileklerimle, sağlıklı günler dilerim.

Prof Dr Nurettin Demir

İzmir Fethiyeliler Kültür ve Tanıtma Derneği YK adına

Mayıs 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir