ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Haberler

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı 2018 Bütçe Görüşmesi


TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı 2018 Bütçe Görüşmesi

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz alan Nurettin Demir, Bakan Ahmet Demircan’dan şunları yanıtlamasını istedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

CHP’li Demir; Türkiye'deki MR tetkiklerindeki artış dikkate değer bir konudur. MR tetkikinde dünya birincisiyiz. Türkiye’de kişi başına düşen MR cihaz sayısı OECD ülkelerinin ortalamasının altına düştü. Cihaz sayısı ve radyoloji sayısı yetersiz ancak MR sayısında dünya birinci. Bu çelişkili durumdan en fazla etkilenen meslek grubu radyologlar oluyor. Bir MR cihazı Türkiye’de 133-150 hastanın işlemini yaparken, bu rakam Avrupa’da 20. İki dakikada bir tetkik okuyan radyologların yüzde 5’i tükenmişlik sendromunda ve işini yapmak istemiyor. Doktorun elle ve dinleyerek yaptığı muayenesinden daha çok MR ve tomografiye güvenen Türk halkı en çok bel ve baş ağrısı için MR istiyor. Yoğunluk nedeniyle bazı görüntüleme tetkikleri randevusu kamu hastanelerinde gece yarısından sonraya veriliyor. MR sayısında ki bu kadar artış akla şu soruları getiriyor; MR sayısı ve radyolog sayısı yetersiz olduğu için mi yoksa yeterince okunamadığı için mi tekrar tekrar çekiliyor?

Atanamayan Doktorlar ve Sağlık personelleri?

Demir konuşmasına şu şekilde devam etti; “Atanamayan doktorların durumu da çok sıkıntılı bir durumdur. Mezun oluyorsun ve aylarca hatta bir yıla yaklaşan güvenlik soruşturmaları. Boşlukta  bekleyen Hekimler. Herhangi bir işte çalışamıyorlar, diplomasını da alamıyorlar. Maalesef kazanmadan sağlık primlerini de yatırmak durumunda kalıyorlar. Atanamayan hekimlere mutlaka bir çözüm bulmak lazım” dedi. OHAL insanları perişan etti diyen Demir; Bir yıldır birinsanın güvenlik soruşturması yapılamaz mı? Sayın Bakan, belki haberiniz yoktur ama özellikle bir şeyi belirtmek istiyorum, Sağlık çalışanları eğer mutlu olmazsa yeterince ve sağlıklı hizmet yapamazlar. Biz, CHP Sağlık Komisyonu olarak bölge toplantıları yapıyoruz. İllerde yaşanan ve üzerinde durulması gereken bir başka sorun da İl içi res’en tayinler. Sağlık müdürü veya başhekim beğenmediği, istemediği birini, sağlık Çalışanı İl içinde en uzak yere atıyor. İnsanlar perişan. Bakanlık olarak bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Keyfi uygulamalarla Sağlık Çalışanları nasıl kaliteli hizmet verebilirler.

Bakanlık 'yetim' ilaçlar için nasıl çözüm bulacak?

Sayın Bakan, bir de yetim ilaçlar var. Rafta çok ucu olduğu İçin bulunmayan, bulundurulmadan ilaçlar. Hastalar ucuz ilaçları bulamıyor . Ucu yada yetim ilaçlar dediğimiz ilaçlara Bakanlığın sponsor olması, desteklenmesi gerekir. 1-2 liralık, 3 liralık hayati ilaçları vatandaş bulamıyor. Buna bir çözüm bulmak gerekir.

Demir; Muğla’daki hastanelerin durumunu sordu

Muğla’daki, bölgemdeki hastanelerin bazıları İle ilgili sorunlar var. Bunlarla ilgili bir türlü çözüm bulunamadı. Fethiye Devlet Hastanesi’nin acil servis sorunu uzun yıllardır çözülemedi. Maalesef siz 4’üncü Bakansınız ve her yıl gündeme getiriyorum ve bir türlü çözemiyoruz. Ayrıca Ortaca Devlet Hastanesi bir türlü açılamadı, açılamadığı için klimaları çalındığı söyleniyor.  YILAN hikayesine dönen Seydikemer Devlet Hastanesi konusunda bir çalışma var mı? Uyuşturucu çok önemli bir sorun. Son olarak AMATEM sayıları artacak mı? Şehir hastanelerinde bu bölüm olacak mı?

 

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 349 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir 24 Haziran’da yapılacak olan ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Erken Seçim nedeniyle, hükümetin ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Fethiye İlçe Başkanı ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Yalvaç ilçe binasının ..
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3155
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2939
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2916
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2705
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com