ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Haberler

Muğla Milletvekili Demir,Kaplumbağa Terbiyecisi Osman Hamdi Bey’in Evini İnceledi


Muğla Milletvekili Demir,Kaplumbağa Terbiyecisi Osman Hamdi Bey’in Evini İnceledi

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’ndeki Osman Hamdi Bey Konağı’nı ziyaret etti.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

      Osman Hamdi Bey, Lagina Antik Kenti'nde 1890'lı yıllarda yaptığı kazı çalışmalarında kaldığı ve yaklaşık 120 yıllık geçmişi olduğu düşünülen konak, Müze ev olarak ziyaret edilmektedir. Konakta sergilenen reprodüksiyon tabloları inceleyen Demir, “Türkiye’de ilk antik kazıları başlatan ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey'in çalışmalarını bütün Dünya biliyor, o kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki, tarihimizle sanatımızla hepsi başlı başına bir armağan. Yaptığı kazı çalışmaları, ressamlığı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ülkemiz adına gurur verici, bugün burada o günleri resimlerden de olsa görmek ülkemizin en büyük zenginliğidir” dedi.

       Osman Hamdi Bey Konağı hakkında bilgi veren görevli Figen Sucuoğlu, “Konakta, Osman Hamdi Bey'in kişisel eşyaları, o dönemde kullandığı ev eşyaları, bölge sakinlerinin verdiği el işleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bize ulaştırılan röprodüksiyon ve yağlı boya kopyaları yer alıyor. Konaktaki koleksiyonda yer alan 50 tablonun içinde en fazla ilgiyi, 'Kaplumbağa Terbiyecisi' ve 'Silah Tüccarı' tabloları görüyor” dedi.

      Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi resmini incelerken İran gezisinden bahseden Demir; “Geçen Yıl İran Yezd şehrinde Otelin bahçesinde kaplumbağaları fark ettim. Sonra bahçeye karpuz getirdiler, ne kadar kaplumbağa varsa karpuzu yemeğe geldiler. Ertesi günü tekrar baktığımda yine bahçedeydiler. Biz alışmışız kedi, köpek, keçi besleyen otelleri, kaplumbağa demek ki o dönemlerden gelen bir kültür olabilir belki de uğur getirdiği inancı ile mi beslediklerini tabloyu incelerken düşündüm” dedi.

 

Osman Hamdi Bey'in yapıtları

Osman Hamdi Bey, 1891-1892 yıllarında Lagina Antik Kenti'nde kazılar yaptı ve 1892 yılına kadar yapılan kazılarda toplanmış olan heykel ve kabartmaları İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürdü. Osman Hamdi Bey'in bu girişimi sayesinde, Lagina Antik Kenti'nin heykeltıraşlık eserlerinin yurt dışına gitmesinin önlendiği açıklandı. Lagina Antik Kenti'nde yürütülen kazılar, Türk bilim adamları tarafından yürütülen ilk kazılar olması nedeniyle büyük bir öneme sahipti. Arkeoloji alanındaki çalışmaları ile uluslararası bir üne sahip olan Osman Hamdi Bey'i dünyanın en ünlü müzeleri arkeoloji alanındaki çalışmaları nedeniyle madalya ve nişanlarla onurlandırmıştı. Osman Hamdi Bey, arkeoloji ve müzecilik çalışmaları ile birlikte sürdürdüğü ressamlığını, hiç ihmal etmemiş, fırsat buldukça resim yapmıştır. "Kaplumbağa Terbiyecisi", "Kahve Ocağı", "Arzuhalci", "Kur'an Okuyan Kız", "Silah Tüccarı", "Leylak Toplayan Kız", "Şehzadebaşı Camisi Avlusunda Kadınlar", "Feraceli kadınlar", "Mimozalı Kadın", " Ab-ı Hayat Çeşmesi", "Mihrap" gibi tabloları Osman Hamdi Bey'in en ünlü yapıtlarından bir bölümü.

 

 

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 1028 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir 24 Haziran’da yapılacak olan ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Erken Seçim nedeniyle, hükümetin ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Fethiye İlçe Başkanı ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Yalvaç ilçe binasının ..
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3335
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 3045
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 3031
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2800
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com