ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Haberler

Demir, Üniversitelerdeki Baskıyı Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti


Demir, Üniversitelerdeki Baskıyı Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında CHP Grubu adına YÖK bütçesi üzerine konuşma yaptı. Milli eğitimdeki gericiliğe, bütçeye ayrılan düşük paya dikkat çeken Demir, üniversitelerde yaşanan baskıyı protesto etmek için ağzına siyah bant takarak, özgür-özerk üniversite, diren akademi yazan döviz açtı.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında CHP Grubu adına YÖK bütçesi üzerine konuşma yaptı. Milli eğitimdeki gericiliğe, bütçeye ayrılan düşük paya dikkat çeken Demir, üniversitelerde yaşanan baskıyı protesto etmek için ağzına siyah bant takarak, özgür-özerk üniversite, diren akademi yazan döviz açtı.

Demir’in konuşmasının tamamı:

Öncelikle yangın yerine dönen ülkemizin, şehitlerini saygıyla anıyorum.

Ruhları şad olsun

Ülkemizin başı sağ olsun.

Cumhuriyetin ve Atatürk'ün bize sağladığı çağdaş eğitim olanakları, eşitlikçi, laik eğitim fırsatıyla, Mardin'in 8 çocuklu bir aileye sağladığı olanaklarla okuyup, tıp eğitiminden sonra doktor olarak Amerika'da yaptığı bilimsel çalışmalarla Kimya Alanında Nobel bilim ödülü kazanması bizi gururlandırdı ve onurlandırdı.

Eğitimin gücünün ve öneminin bir göstergesi olarak, Afganistan'daki kız çocuklarının eğitim ve öğrenim görmesi için verdiği mücadele sırasında ağır yaralanan ve mücadeleyi bırakmayan  17 yaşındaki Pakistanlı kız; Malala Yusuzay ile Hintli Kailash Sathyarthi 2016 barış ödülünü paylaştılar.

Eğitim için, başarı için, barış için NOBEL Ödülüne layık görülen bu yiğit insanaları buradan, Ankara'dan, Mustafa Kemal Atatürk'ün meclisinden sevgi ile selamlıyorum ve önlerinde saygın ile eğiliyorum.

Benden önceki konuşmacılar detaylı bilgi verdiler, ben de bazı noktalara değineceğim.

Milli Eğitime Ayrılan bütçe 76.350.306 bin ₺. 2016 bütçesi hemen hemen 2015'in kopyası. Pek değişiklik yok sizin anlayacağınız.

Biraz sonra Sayın Bakan buraya gelecek bütçenin en büyük payını ayırdıkları için, başta CB, Başbakan'a ve Maliye Bakanına teşekkür edecek. 2002 yılını referans alacak.

YÖK'e ayrılan 23 milyar 590 milyarı da ilave edildiğinde 100 milyar 390 milyon 305 milyar  ₺, İlköğretim için harcadığımız para OECD Ülker'i ile karşılaştırdığımızda 8.281 $ karşılık 2.577 $ 3'te 1,i Yükseköğretimde kişi başı harcamalar 10.039$ a karşılık 5.557 $. Meksika ile sonunculuk yarışmasındayız.

MEB bütçesinin % 79'u personel giderleri. Yatırım için ayrılan kaynak devede kulak. Van Özalp'te bir okulun sıraları kırık, pencereleri delik.

Hakkari Üniversitesinin bütçesi 51.000 milyon. Kampüs için bir çivi çakmadığı gibi, üniversiteyi İlçeye taşıma çabası içinde. Bu hükümet Süleyman Şah türbesine sahip çıkamadığı için sınıra kaçırdı, şimdide üniversiteyi taşımakta çare buluyor. Hakkari halkına saygısızlıktır kınıyorum. Buna Hakkari halkı izin vermeyecektir.

Sayın Bakan Eğitimde kalite siz ne dersiniz bilemem ama rakamlar durumun hiç iç açıcı olmadığını görüyoruz.

Çok zamanım yok.

Sadece Matematik ve Türkçeden örnek vericeğim. 2010 yılında sınavlarda 50 soruda cevap verme oranı 11.4 ilken 2015'te bu ortalama 5.2 ye düşmüş.

Türkçede ise durum 21.5 ten 15.8'e düşmüş. İzmir'de Üniversiteden gelen ne olduğu belirsiz kişiler orta okul ve liselerde Çocuklara derslerde soru soruyor.

Soru; yer Çek'im kanunu nedir kim buldu.

Öğrenci cevap veriyor; Newton diye cevap verince, o kendini bilmez  "

Newton'dan önce yer Çek'im yokmuydu" diye çocuğun kafasını karıştırıyor.

Yine Kayseri'deki aynı Zaman'da okul yönetici konumundaki Matematik öğretmeni, matematik öğretmiyor.

Ya ne yapıyor, genç kızlara asılıyor, Taciz ediyor, çocuğun intiharına neden oluyor. Twitter'da ona buna saldırıyor.

Peki Bakanlık ne yapıyor? Sahi Bakanlık ne yapıyor?

Böyle bir tablo ile üniversiteye giden gençlik şöyle ya da böyle diplomayı alıyor. Her gün her yıl Diplomalı işsiz sayısını arttırıyorsunuz.

AKP' li saygın milletvekilleri dinlesin. Rakamlar çok kötü. 2002'den 2015'e geldiğimizde Yayın sayısı 228.856'e yükselmiş. Atıf sayısı 1,5 milyon. Bu rakamlar Okadar küçük ki söylemeye dilim varmıyor. Yine OECD' ile ülkeleri referans alacak olursak. Yine sonlarda nal topladığımız ortaya çıkacak. Patent sayısı Japonya'da 5 binin üzerindeyken Türkiye'de sadece 9 'dur. 80 milyonluk Türkiye'nin 720'dir. İran bile bizim çok üstümüzde. Başarı nerede? Sayın Bakan Sayın YÖK Başkan'ı Akademisyenlere öğrencilere baskı, falakaya eğitim ortamı yaratırsanız bir arpa boyu gidemezsiniz. Gidemeyiz

33/a'lılar, ÖYP liler ve 50 D 'iller gerçekten üniversite araştırma görevlileri akvaryumun hani en altında bulunurlar ve çöpçüleri gibidir. Geleceğe bilimsel başarıyı, akademik meşaleyi taşıyacak gençlerimizi ezmek, örselemek için neler yapılmıyor ki. 50 D'lilere gelecek umudu vermeliyiz. Onlar çöpçü balıkları olarak değil akvaryumun yani üniversitelerin en değerli akademisyenleri olacak gibi sahip çıkmalı ve olanak sağlamalıyız. Sayın bakan 50 D'lilere sahip çıkın, onları taşeronluktan kurtarın ve 4a ya da 4 c kadrosu sağlayın.

Akademisyenleri, Performans için puan toplayan Süper Mario'ya çevirdiniz

33 bin dolayında Y. Doçent akademisyen var. Onlarda ne gelecek güvencesi var. Ne de umut. Yeni doçentlik kriterleri tam bir şaibe, muğlak maddeler içeriyor.  Uygulamaya geçmeden tepkiler arttı ve mahkeme yolları tutuldu. Siz gerçekten liyaka, hakkaniyete uygun, herkesin kabul edebileceği kriterler oluşturmazmışsınız. Zaten istediğiniz jürileri ayarlıyorsunuz. İstediğiniz Adamları doçent yapıyorsunuz. Dünya sıralamasının üst sınırlarına bu kriterler le mi çıkacaksınız.

Sayın YÖK Başkan'ına ve Bakana üniversite hastaneleri ile ilgili soru sordum. 3 şubatta verdiğiniz yanıtta Muş'tan ben değişim Maliye bakanına sorun dediniz. 23 Şubatta basına demeç verdiniz. Üniversite hastanelerinin borcu 3.8 milyar ₺ yi Buldu diye. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanına sorduğumda. Üniversite hastanelerinin iyi yönetemiyorlar diye bana yanıt verdi. Sayın bakan bu rektör ve başhekimleri siz atlamıyormuşsunuz. Beceriksizlikle suçluyorsunuz. Ben katılmıyorum. Onlar en iyi ekonomist ve işletmeciliği orada öğrendiler. Bu 4 yıldır piyasaya ödenemiyen borçların ayıbı devletin ayıbıdır. Bu ayıbı kaldırın. Öncelikle 4c kadro sorunu çözün. SUT fiyatları için Üniversiteler için yeniden düzenleme yapın. Elektrik, su gibi ödemelerde Devlet hastanelerinde olduğu gibi devlet tarafından karşılanmalıdır.

ÜNİVERSİTELERDE MOBBİNG, BASKI, FLAKA

Üniversitelerde özerkliğin, özgürlüğün "Ö" sünü bırakmadınız. Ömürünü sıkıyorsunuz.

Öğrencisinden Profesörüne, taşeronundan idarecisine, asistanından akademisyeni diken üstünde. 90'lı yılların Albayların, generallerin rektör olduğu yılları aratmayın. Falaka eğitimiyle akademik başarı sağlanamaz. Sesi kışlan bir üniversiteden ülkeye yara gelmez. Bu nedenle üniversitelerdeki, Akademisyenler ve öğrenciler üzerindeki baskı ve falakaya kınamak için ağzımı bantlıyorum.

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 1011 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Erken Seçim nedeniyle, hükümetin ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Fethiye İlçe Başkanı ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Yalvaç ilçe binasının ..
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. ..
CHP Sağlık Komisyonu Başkanı olan Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3110
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2878
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2875
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2667
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com