ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Haberler

CHP Muğla Milletvekili Demir, Muğla'nın Ulaşım Sorunlarını Gündeme Getirdi


CHP Muğla Milletvekili Demir, Muğla'nın Ulaşım Sorunlarını Gündeme Getirdi

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesi görüşülürken Muğla’nın ulaşım sorunlarını gündeme getirdi. Demir, seçim vaadi olarak söz verilen ancak bu zamana kadar yatırım programına dair alınmayan yolların ne olacağını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sordu.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

Bakanlıklar Arasında Eşgüdüm Sorunu Var

Yıldırım’ın Ege Bölgesi’nden çıkmış bir bakan olduğunu hatırlatan Demir, “Sayın Bakan artık belirli bir tecrübeniz var. Şu konuya dikkat çekmek isterim ki; özellikle Bakanlıkta planlama ve eş güdümde her bazen bu planlamanın uymadığı, üç sene geciktiğini ya da verilen sözlerin tutulmadığını görüyoruz. Bakanlık içerisindeki eş güdüm konusunda büyük aksamaların olduğunu görüyorum. Umarım bununla ilgili belki daha iyi planlama yapılıp, çalışmalar yapılırsa çok daha verimli noktalara gidebileceğini düşünüyorum. Çünkü kim ne koparırsa onun elinde kalıyor çalışmalar.” dedi.

Bazı Bölgelerde Yatırımlar Yetersiz

Bazı bölgelerde yapılan yatırımların yetersiz olduğunu söyleyen Demir, dengesiz bir yatırım planlaması olduğunu söyledi.  Demir,ulaştırma konusunda yeterince olmasa da iyi çalışmalar yapıldığını, ancak denizcilik konusunda bakanlığın ismi geçmesine rağmen, çok fazla sıkıntı olduğunu dile getirdi.

Demir Bakan Yıldırım’a şu soruları sordu:

·         Dalaman-Denizli yoluyla ilgili Başbakan’ın sözü olmasına rağmen yol konusunda hiçbir gelişme yok. Bu söz tutularak, yol yatırım kapsamına alınacak mıdır?

·         SRC için 2003 tarihinden önce SGK’ya 90 gün prim yatırma şartı ayrımcılığa neden oluyor. Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

·         Trafik kazası önemli sorunlardan birisi. Bu konuda ne gibi önlemler alacaksınız?

·         Muğla Yatağan’da ucube bir geçit var. Çine’den çıkıp Yatağan-Muğla tarafına giderken, Yatağan tarafına dönerseniz, Yatağan’dan Muğla’ya geçecek olursanız kışın su dolan, dönüşlerin olmadığı, büyük araçların geçemediği ve çoğu zaman kazaların olduğu bir geçidimiz var. Kolaylıkla çözülebilecek olan bu sorun için, bölgenin bir turizm bölgesi olduğunu da dikkate alırsanız -bölge için birçok insan öldü, genç insanlar öldü- bu kavşağın, bu tünelin, ucubenin ortadan kaldırılmasını özellikle bekliyoruz.

·         Yat turizmi konusunda da sıkıntılar bulunmaktadır. Özellikle Bodrum yat işletmecileri bu sene çok zor durumda kaldı. Yunanistan tarafından gelen yatlar KDV ödemezken, yerli yat işletmecilerimiz yüzde 18 gibi büyük rakamlarda KDV ödüyorlar. Ciddi anlamda ekonomik zorluk ve geçim sıkıntısı içerisindeler. Birçoğu da bırakma noktasına geldi. KDV’nin düşürülmesi yönünde bir çalışma olacak mıdır? Dünya çapında bilinen Bodrum’un simgesi gulet yatçılığı teşvik edilecek midir?

·         Ege Bölgesi’nin ticari ağırlığını taşıyan Alsancak Limanı’nda bazen bir hafta bazen on beş gün insanların beklediğini biliyorum. Bu aksaklıklar ne zaman giderilecektir?

·         Denizli, Aydın’dan Çine, Yatağan, Milas üzerinden, Güllük üzerine yapılacak bir tren taşımacılığı hem Ege Bölgesi’nin ağırlığını hafifletecek hem ticari ihracat konusunda büyük bir atılım sağlayacak, Muğla’ya ve Ege Bölgesi’ne büyük katkısı olacaktır. Eski Bakan Sayın Elvan’la bunu konuşmuştum, devletin yapabileceğini söylemişti ama planlamalar içerisinde bunu göremedim. Bu konuda düşünceniz nedir?

·         Didim, Kazıklı, Kıyıkışlacık, Bodrum Havaalanı arasındaki yol -ki oranın yolları gerçekten çok kötü- eğer planlamaya alınırsa turizme büyük katkısı olacak. Turizmde büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Özellikle Muğla, biliyorsunuz Antalya’dan sonra 2’nci turizm kenti, ama maalesef insanlar kan ağlıyor. Bu konuda hiç olmazsa bir müjde verilirse büyük bir avantajı olur.

 

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 955 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Erken Seçim nedeniyle, hükümetin ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Fethiye İlçe Başkanı ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Yalvaç ilçe binasının ..
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. ..
CHP Sağlık Komisyonu Başkanı olan Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3110
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2878
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2875
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2667
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com