ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Haberler

CHP Muğla milletvekili Demir: "AKP, Türk Toplumunun Sağlığını Bozdu."


CHP Muğla milletvekili Demir: "AKP, Türk Toplumunun Sağlığını Bozdu."

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmesinde sağlıkla ilgili sorunları gündeme getirdi. Vatandaşın, sağlık çalışanlarının yaşadıkları sıkıntıları, üniversite hastanelerinin borçları gibi birçok konuyu gündeme getiren Demir, Muğla’nın sağlıkla ilgili sorunlarını da Sağlık Bakanına sordu.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

Bıçak Parası Hala Devam Ediyor

Bıçak parasının hala alındığına dikkat çeken Demir, “Ben, bıçak parası dedim, ikiye ayırdım, resmi bıçak parası, bir de keskin bıçak parası var. Resmî bıçak parası olarak 14,5 milyar lira harcanmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları özel hastanelerde; 14,5 milyar lira -eski parayla katrilyon lira- büyük bir para takdir edersiniz. Bir de keskin bıçak parası var. Hani bu kadar dönüşümü, sağlıkta dönüşümü bunun için getirdiler ya, bunu en çok kullanmışlardı. Şimdi, ya odalarda oluyor ya da merdiven altlarında oluyor ve bu olmadan da hakikaten birçok yerde ameliyat yapılmıyor. Ben üzülüyorum tabii ki, bu noktaya sağlık çalışanlarının getirilmiş olması çok yazık. Demek ki bir yerlerde aksaklıklar var” dedi.

 Güneydoğuda Vatandaşlarımız Sağlık Hizmetlerine Ulaşamıyor

Güneydoğu’da sağlık hizmetlerinin aksadığını belirten Demir, Güneydoğu’da vatandaşların iki ateş arasında kaldığını ve sağlık hizmetlerine ulaşamadıklarını ifade etti. Devletin yaralılara ve sivil vatandaşa ulaşmakta sorun yaşadığını söyleyen Demir,“vatandaşlarımıza devletin ulaşamaması hepimizin ayıbı, başta siz olmak üzere. Tabii, size karşı bir saygım var, sevgim var, meslektaşız ama söylemleriniz, zaman zaman sanki bir Sağlık Bakanı değil bir Savaş Bakanının söylemleri gibi insanları acıtıyor, bizleri acıtıyor. Burada, maalesef, bunu söylemek durumundayım. Sağlıktan sorumlu bir bakanın bu söylemlerinde çok daha dikkatli olması lazım, çatışmaların tarafı olmaması gerektiği düşüncesindeyim, olsa bile bunu en azından daha üsluplu bir şekilde söylemesi gerekir” dedi.

Güneydoğuda Sağlıkçılar, Devletin Kendilerine Ayrımcılık Yaptığına İnanıyor

Güneydoğu Anadolu zor koşullarda sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle çalıştığını belirten Demir, “özellikle Güneydoğu Anadolu’daki bizim de gidip tespit ettiğimiz ve raporlaştırdığımız duruma göre, sağlık çalışanları devletin ayrımcı davrandığı düşüncesinde. Devletin farklı bir örgütlenmeyle 112 oluşturduğunu, bu 112’de de doktorların ve hemşirelerin, sağlık çalışanlarının maaşlı olarak çalıştırıldığı ve birçok yere de bunların gönderildiği söyleniyor ve oradaki sağlık çalışanları da buna çok üzülüyorlar. Gerçekten, böyle bir şey var mı? Ayrı bir 112 ekibi kurdunuz mu? Oradaki çatışmalarda müdahale eden ve sadece özellikle güvenlik güçlerine hizmet edip, halka hizmet etmeyen bu 112 grupları var mı?” diye sordu.

Sağlık hizmeti verirken şehit olanlardan bahseden Demir, “Sayın Bakan, özellikle konuşmanız sırasın da sağlık hizmetlerinde şehit olanları rahmetle andınız, onlara minnet duygularınızı ilettiniz, biz de aynı şekilde teşekkür ediyoruz, ancak şöyle bir söz kullandınız, dediniz ki: “Silahların gölgesinde bu hizmeti nasıl verelim?” Ama ben hiçbir bakandan da bu vahim durumun yaratılmasını ve vahim durumdan bugüne gelinişi, çözüm sürecinden bu noktaya nasıl geldiğimizi, maalesef hiç duymadım Yani sizden de bu konuda şey bekleriz. Bakın, bir yolda gidiyorsunuz, kocaman bir kaya önünüzü kesmiş, bir de yanında küçük çakıl taşları var, kayadan söz etmiyorsunuz Sayın Bakan, küçük çakıl taşlarından söz ediyorsunuz. Orada, gerçekten devletin ulaşamadığı, hiçbir şekilde taraf olmayan, devletine, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı vatandaşlar acı çekiyor. Gittik, gördük. Diyarbakır’da sabahleyin çocuğuna kahvaltı hazırlayan bir öğretmen gelen bir kör kurşunla bir gözünü kaybediyor. Daha bunun niceleri var. Dolayısıyla, bu ortamı yaratan, bu vahim süreci, gerçekten bunların sorumlularının da sorgulanması gerekir” dedi.  

Hepatit C Hastalarının Çığlığını Duyun!

Bakanın bütçe sunumunda birçok projeden bahsettiğini söyleyen Demir, Sağlık Bakanlığının uzun zamandır Hepatit C hastaları için verilen ilaçlar konusunda vatandaşların sorununu uzun zamandır çözmemesi konusuna dikkat çekti. Kendisine gelen bir telefondan örnek verenDemir, “Sayın Bakan, hayat kurtarıyor. Biraz önce bir hasta aradı, ta Marmaris’ten Muğla’ya gelmiş, Muğla’dan Aydın’a gidiyor, Aydın’dan İzmir’e gidecek. Bu vatandaş hepatit C ilacını kullanamıyor, transplantasyon noktasına gelmiş. Bu ilacı verseniz devlet daha az masraf yapacak, transplantasyon sorunu yaşamayacak. Neden bu kadar uzatıldı? Bilim Komitesinin bu konudaki sıkıntısı neler? Bunu öğrenmek istiyoruz gerçekten” dedi.  

Okullarda Sağlık Dersi Yok

Sağlıklı yaşam konusundaki çalışmalara dikkat çeken Demir, “yapılan çalışmaları saygıyla karşılıyorum. Ancak okullarda sağlık dersi yok. Beden eğitimi dersleri boş geçiyor. Çocuklarımıza spor yapma kültürünü verecek hiçbir altyapı yok. Bu çelişkili bir durum” dedi.

Üniversite Hastaneleri Zor Durumda

Üniversite hastanelerinin uzun zamandır borçlarını ödeyemedikleri için zor durumda olduğunu söyleyen Demir, “üç, dört yıldır borcunu ödeyemeyen bir başhekimin ya da rektörün ruh halini anlayabiliyor musunuz?” diye sordu. Üniversite hastanelerinin borçlarının 1,4 milyar olduğunu belirten Demir, “Neden desteklemiyorsunuz? Neden onların sorunlarını çözmüyorsunuz? Yani, bunların rektörlerini siz atamadınız mı, başhekimlerini siz atamadınız mı? Beceriksiz mi buluyorsunuz? Bir devlet piyasaya karşı borçlu olur mu? Niye çözmüyorsunuz, neden çözülmüyor? Bakın, Türkiye'nin asıl sağlık sorunlarının büyük bir kesiminin ağırlığını götüren üniversitelerin hepsi borç içinde, personel eksikliği var. Yanık üniteleri, yoğun bakım üniteleri açılmayan üniversiteler var Sayın Bakan ve biz de telefonlarda onlara yer bulmak için perişan oluyoruz. Bir üniversitenin 180 tane hemşiresi olmadığı için yanık ünitesi ve yoğun bakım ünitesi açılmamış, hizmet veremiyor. Üniversitelere üvey evlat gibi davranmayın Sayın Bakan. Efendim, onlar yönetemiyor. Böyle bir şey yok. Rektörü siz atamıyor musunuz? Başhekimleri siz atamıyor musunuz? Siz atıyorsunuz. Dolayısıyla, suçlayarak bir yere varılamaz” dedi.

CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta Hakları ve Engelliler Komisyonu olarak üniversiteleri ziyaret ettiklerini söyleyen Demir,konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık Komisyonu olarak üniversiteleri dolaşıyoruz, rektörleri dolaşıyoruz, başhekimleri görüyoruz. Yani bir söz söylemeye çekiniyorlar, ama acı içindeler. Personel açığı var, ellerinde yoğun bakım üniteleri var, yanık üniteleri var, sadece doktorla yürümüyor ki bu iş. Bir de robotik cihazlar aldık pek çok, kaç tane olduğunu öğrenmek istiyorum. Kaç tane robotik cerrahi cihazımız var Türkiye'de? Ama inanır mısınız borcunu ödeyemediği için, ihaleye girmedikleri için birçoğu boş, çalışamıyor, ameliyat yapamıyor. Neden? Çünkü borcu var, borcunu ödemediği için de ihaleye girilmiyor. Yazık değil mi, bu, ülkenin parasıyla alınmış bir şey, bizim hakkımız var mı, sizin hakkınız var mı bunları çalıştırmamak için? Dolayısıyla, sadece “Cihaz aldım.”, “Uçak aldım.”, “Helikopter aldım.” demekle olmuyor”

 Performans Sistemi, Sağlık Sisteminin En Çürük Yanı

Performans sisteminin sağlık sisteminin en çürük yanı olduğunu dile getiren Demir, “AKP Hükümeti geldiğinde 3,1 olan doktora başvurma oranı bugün 8,3’e çıktı. Performans sistemi yüzünden. Ambulans sayısı 14,5 milyonu buldu. Sağlıkta kalite bozulmuştur. AKP, Türk toplumunun sağlığını bozmuştur” dedi.

Sağlık Bakanlığı Diyanet İşleri Başkanlığını Geçti

Sağlık Bakanlığının sağlık hizmeti konusunda eksiklikleri olduğunu ifade eden Demir, Sağlık Bakanlığında herkesin namaz saatini daha büyük bir özenle takip ettiğini söyledi. Anlayışın değiştiğine vurgu yapan Demir, “Böyle bir şey olur mu Sayın Bakan? Gidip kim önce namaza duracak? Lütfen… Diyanet İşleri Başkanlığını geçmiş durumda Bakanlık. Yani her iki tarafa da gidiyoruz, görüyoruz; önce vatandaş, önce hizmet, daha sonra ibadet olmalı. Saygımız var ama Bakanlık maalesef bu noktaya geldi” dedi.

Konuşmasının ardından Demir Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na şu soruları yöneltti:

-        Performans sistemi hem organ, hem can, hem mal hem de para alıyor. Kaliteyi de düşürüyor. Performans sisteminin kaldırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

-        Tıbbi sekreter eksikliği çok yüksek. Özellikle üniversitelerde hemşireler hastaların yüzüne bakmıyorlar, dosyalara bakmaktan, dosyaları takip etmekten, bu konuda bir çalışmanız var mı?

-         SUT ücretleri yedi, sekiz yıldır değişmedi hatta düştü. Ancak üniversite hastanelerinin elektrik, su gibi giderlerinin miktarları arttı, giderleri arttı. Bu konuda üniversitelere bir destek vermeyi düşünüyor musunuz?

-         Tıp fakültesini bitiren pek çok, bine yakın öğrencimiz var, yani Azerbaycan’da, diğer Türki Cumhuriyetlerde. İthal doktor çalışmalarınız var ama onların yerine bu mezunlarımızı kazanmayı düşünüyor musunuz?

-        Mevsimlik işçilerin sağlık sorunlarında bir gelişme yok maalesef, her sene konuşuyoruz. Oldukça sıkıntı çekiyorlar.

-        Muğla Fethiye acil servisi arı kovanı gibi. İnsanlar yer bulamıyorlar, saatlerce bekliyorlar. İki sene önce çözeceğiz demiştiniz, bununla ilgili bir çalışma var mı?

-        Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesini 1 Nisan’da açacaktınız, söz vermiştiniz ama bir sene daha uzayacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmanız olacak mı?

-         Tüp bebekte yeni getirilen uygulama, gerçekten hastalara zarar verecek bir nokta. Çünkü çok pahalı bir yöntem. Tek embriyo uygulaması maalesef Türkiye koşullarına uygun değil, bunu tekrar gözden geçirecek misiniz?

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 997 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir 24 Haziran’da yapılacak olan ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; Erken Seçim nedeniyle, hükümetin ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
TBMM Genel Kurul Gündeminde görüşmeleri tamamlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Fethiye İlçe Başkanı ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir CHP Yalvaç ilçe binasının ..
Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3169
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2951
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2928
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2718
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com