ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Basın Açıklamaları

Demir "Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakabilmek için öğretmenlerimize değer vermeliyiz"


Demir "Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakabilmek için öğretmenlerimize değer vermeliyiz"

Bugün, eğitim ve öğretimin en önemli unsurları olarak öğretmenlik mesleğini gerçekleştiren öğretmenlerimizin onurlandırıldığı bir gün, 24 Kasım Öğretmenler Günü.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

      Başöğretmen sıfatıyla, Cumhuriyetin temel değerlerini ortaya koyan Ulu Önder Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değer, “Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır” sözlerinde yatmaktadır. Bu sözlerin açıklayıcılığı günümüz içinde hala geçerliliğini korumakta, bir toplumun ilerlemesinin ana koşulu, o ülkenin eğitim sisteminin hangi temeller üzerinde inşa edildiği oluşturmaktadır. Eğitimin sisteminin temel taşları ise öğretmenlerimizdir. Dolayısıyla değerlerine sahip çıkan, ilerlemiş bir ülke tanımını ancak öğretmenlerimize verdiğimiz değer ile ölçebiliriz.

      

       Türkiye’de eğitim sistemi bugün AKP iktidarının gerici ve muhafazakâr politikalarıyla yeniden şekillendirilirken, çocuklarımızın gelecekleri adeta bir yapboz tahtası haline getirilmekte, öğretmenlerimizin durumu giderek daha da içler acısı bir hale gelmektedir. Dört yıllık emek vererek yetişen öğretmen adayları atanamamakta ve verdikleri emeğin karşılığını alamamaktadırlar. Türk eğitim-Sen tarafından yapılan araştırma bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. Anketin sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 86.6’sının alım gücü giderek azalırken, yüzde 94’ü kredi kartı kullanıyor, yüzde 22.6’sı ise aylık kart harcaması Bin 500 TL.

    

   Bunların yanında darbe dönemlerini aratmayacak şekilde alınan önlemler, okulların kurşunlanması ve 150’ye yakın yerleşim biriminin “özel güvenlik bölgesi” ilan edilmiş olması, alınan sokağa çıkma yasakları ile öğretmenlerin can güvenliği de sağlanamamaktadır. Ayrıca toplumun her kesiminde artan şiddet oranları öğretmenlere yönelik şiddette de ciddi bir artış olduğuna dikkat çekmektedir. Bu konuda Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre öğretmenlerin %41.4’ü öğrenci ve veli şiddetine maruz kalmaktadır.

   

    Öğretmen açığının olmasına rağmen, atama yapılmaması ataması yapılmayan gençlerimizi intihara kadar varan bunalımların eşiğine getirmektedir. Öğretmenlerimizin sorunları bugün görünenden çok daha büyüktür ve bu sorunlara her gün bir yenisi daha eklenmektedir.

    

      Öğretmenleri mutlu olmayan bir toplumun ilerlemesi olanaklı değildir. Çünkü öğretmenlerimiz bu ülkenin aydınlık yarınlarını inşa etmektedirler. Mesleğine kendisini veremeyen, yarını nasıl çıkaracağını kafasında sürekli olarak evirip çeviren, mesleki güvencesi olmayan, itibarı zedelenmiş bir öğretmenin bu topluma faydalı olmasını bekleyemeyiz. Bu sebeple de, öğretmenlerimizin durumlarının iyileştirilmesi konusunda önemli adımların atılması şarttır. Başta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olmak üzere hükümet ve diğer yetkili kurumlar öğretmenlerimizin yükselen çığlığına kulak vermelidir. Bu, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakabilmek için Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e ve O’nun ışığında yürüyen aydınlık eğitim emekçilerine borcumuzdur. 

      Ülkemizin aydınlık yarınlarını büyük bir özveri ile yetiştiren, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak dünyanın en zor mesleğini gerçekleştiren değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılan tüm değerli öğretmenlerimizi de saygı ve minnetle anıyorum. 

Prof. Dr. Nurettin Demir

CHP Muğla Milletvekili

 
Haber : Haber Merkezi
Bu Haber 1005 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
Muğla Milletvekili Prof.Dr. Nurettin Demir : Muğla , Marmaris, Dalaman ..
CHP Sağlık Komisyonu hükümetin uygulama ve söylemleriyle toplumsal şiddeti arttırdığını, sağlık ..
İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi görüntüleme ünitesi özelleştirmek isteniyor. ..
“Olağanüstü Hal Kanununa dayandırılarak Kanun Hükmünde Kararnameler” ile Askeri Okulların Kapatılması”
CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İzleme ve ..
Demir Kültür ve Turizm Bakanına “Sayın Bakan Turizmin helalini haramını bilmem ..
CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İnceleme ve ..
Cumhuriyet Halk Partisi Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarınız ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3110
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2878
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2875
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2667
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com