ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Basın Açıklamaları

“Polisten orantısız güce yargı onayı mı var?”


“Polisten orantısız güce yargı onayı mı var?”

CHP Muğla Milletvekili Demir'den Adalet Bakanı'na 'tahrik indirimi' sorusu!

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İşletme bölümü 2. Sınıf öğrencisi Şerzan Kurt’un polis memuru Gültekin Şahin tarafından vurulması ve hayatını kaybetmesi üzerinden 5 yıl geçti. Ancak konuyla ilgili hukuk mücadalesi hala devam ediyor. Şimdiye kadar bu davada mahkemelerin verdiği kararların polise sınırsız ve orantısız bir biçimde güç kullanma güveni anlamına gelmesinden korkuluyor.
Şerzan Kurt’un hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak CHP Muğla Milletvekili ve Prof. Dr., Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Nurettin Demir, Adalet Bakanı Kenan İpek tarafından cevaplanmak üzere  Meclis’e soru önergesi verdi.
İşte o soru önergesinin tam metni:
Muğla’da 5 yıl önce, sol görüşlü iki kadın öğrenciye karşıt görüşlü öğrenciler tarafından laf atılması sonucunda yaşanan kavgada, polis tarafından gözaltı yapılmıştı. Gözaltı kararını protesto eden arkadaşları tarafından yapılan eylemlerde olaylar çıkmış, bu olaylarda polis memuru Gültekin Şahin’in açtığı ateş sonucu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İşletme Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Şerzan Kurt hayatını kaybetti. Yapılan otopside Kurt’un başından vurulduğu tespit edildi.
Kurt’u başından vurarak ölümüne neden olan Şahin hakkında dava açıldı. Dava güvenlik gerekçesiyle Muğla’dan Eskişehir’e taşındı. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi ‘olası kastla öldürme’ suçundan 20 yıl hapse mahkum etti.
Ancak mahkeme, eski Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer alan ve suçun işlendiği 2010 tarihinde yürürlükte olmayan “suça yardım indirimi” kuralını yeni TCK ile birlikte uygulayarak, sanık polise verilen cezayı 8 yıla indirdi.
Yargıtay ise 2014 yılında bu kararı suçu “kasten öldürme” olarak değerlendirerek bozdu. Ancak Yargıtay’da polise doğru taş atılmasını tahrik nedeni saydı. Yeniden yapılan yargılama sonunda Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polise cinayetten “müebbet hapis” cezası verdi.
Mahkeme bu cezayı Kurt’un da aralarında olduğu göstericiler tarafından polise taş atıldığı iddiasından hareketle tahrik indirimi yaparak 16 yıl hapis cezasına indirdi.
Avukatlar, olay yeri görüntülerinde Kurt’un polis memuruna taş attığına yönelik hiçbir görüntü bulunmadığını belirterek, kararı temyiz etti.
Yargıtay Başsavcılığı da tahrik indirimi yönüyle temyiz edilen kararla ilgili tebliğname hazırladı. Tebliğnamede olayda tahrik bulunmadığına ilişkin temyiz itirazlarının yerinde görülmediği vurgulanırken, Kurt’un taş atıp atmaması ise tebliğnamede tartışma konusu dahi edilmemiştir.
Bu bağlamda;
1- Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin sanık polis hakkında verdiği karar kesinleşirse  Türkiye’de örneğine az rastlanacak bir karar verilmiş olacak. Eski TCK’ya dayanarak verilen “suça yardım” indirimi yerinde bir karar olduğunu düşünüyor musunuz?
2- Eski TCK ile yeni TCK’nın spesifik bir duruma göre birlikte uygulanması hukuk normları açısından doğru bir yöntem midir?
3- Emsal niteliğindeki bu karar kesinleştiğinde, emniyet güçlerinin son zamanlarda sıkça örneklerini yaşadığımız biçimde öldürücü güç kullanmasının “tahrik indirimi” sayılmasının önünü açmayacak mıdır? Böylesi bir karar emniyet güçlerine sınırsız ve orantısız bir biçimde güç kullanma güveni anlamına gelmeyecek midir?
4- Bu karar örneğinde şiddetin ölçüsü ya da derecesi ne olursa olsun yüksek ceza verilmeyen herhangi bir olayda bile mahkemeler ve Yargıtay sanıklara indirim yapabilmesinin önünü açmayacak mıdır? Bu durum sayıları her geçen gün daha da artan şiddet olaylarını daha da arttırmayacak mıdır?
 
Haber :
Bu Haber 1022 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
Muğla Milletvekili Prof.Dr. Nurettin Demir : Muğla , Marmaris, Dalaman ..
CHP Sağlık Komisyonu hükümetin uygulama ve söylemleriyle toplumsal şiddeti arttırdığını, sağlık ..
İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi görüntüleme ünitesi özelleştirmek isteniyor. ..
“Olağanüstü Hal Kanununa dayandırılarak Kanun Hükmünde Kararnameler” ile Askeri Okulların Kapatılması”
CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İzleme ve ..
Demir Kültür ve Turizm Bakanına “Sayın Bakan Turizmin helalini haramını bilmem ..
CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarını İnceleme ve ..
Cumhuriyet Halk Partisi Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hasta ve Engelli Haklarınız ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3110
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2878
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2875
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2667
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com