ANA SAYFA
HAKKIMDA
HABERLER
BASIN AÇIKLAMALARI
FAALİYETLER
YASAMA FAALİYETLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
MOBİL
ANA SAYFA  / Faaliyetler

Vekil Demir’den Şerzan Kurt davasıyla ilgili önerge


Vekil Demir’den Şerzan Kurt davasıyla ilgili önerge

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Şerzan Kurt’un ölümü ile ilgili dava hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Şerzan Kurt’un ölümü ile ilgili dava hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Demir önergesinde, “Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin sanık polis hakkında verdiği karar kesinleşirse Türkiye’de örneğine az rastlanacak bir karar verilmiş olacak. Eski TCK’ya dayanarak verilen suça yardım indirimi yerinde bir karar olduğunu düşünüyor musunuz?” diye sordu. 
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 5 yıl önce polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt’un ölümü hakkında açılan dava hakkında Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Demir soru önergesinde Muğla’da 5 yıl önce, sol görüşlü iki kadın öğrenciye karşıt görüşlü öğrenciler tarafından laf atılması sonucunda yaşanan kavgada, polis tarafından gözaltı yapıldığını gözaltı kararını protesto eden arkadaşları tarafından yapılan eylemlerde olaylar çıktığını bu olaylarda polis memuru Gültekin Şahin’in açtığı ateş sonucu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İşletme Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Şerzan Kurt hayatını kaybetti. Yapılan otopside Kurt’un başından vurulduğu tespit edildiğini belirterek, Kurt’u başından vurarak ölümüne neden olan Şahin hakkında dava açıldığını ve davanın güvenlik gerekçesiyle Muğla’dan Eskişehir’e taşındığını kaydetti. 
Demir, “Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi ‘olası kastla öldürme’ suçundan 20 yıl hapse mahkûm etti. Ancak mahkeme, eski Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer alan ve suçun işlendiği 2010 tarihinde yürürlükte olmayan “suça yardım indirimi” kuralını yeni TCK ile birlikte uygulayarak, sanık polise verilen cezayı 8 yıla indirdi. Yargıtay ise 2014 yılında bu kararı suçu “kasten öldürme” olarak değerlendirerek bozdu. Ancak Yargıtay’da polise doğru taş atılmasını tahrik nedeni saydı. Yeniden yapılan yargılama sonunda Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polise cinayetten “müebbet hapis” cezası verdi. Mahkeme bu cezayı Kurt’un da aralarında olduğu göstericiler tarafından polise taş atıldığı iddiasından hareketle tahrik indirimi yaparak 16 yıl hapis cezasına indirdi. Avukatlar, olay yeri görüntülerinde Kurt’un polis memuruna taş attığına yönelik hiçbir görüntü bulunmadığını belirterek, kararı temyiz etti. Yargıtay Başsavcılığı da tahrik indirimi yönüyle temyiz edilen kararla ilgili tebliğ name hazırladı. Tebliğ namede olayda tahrik bulunmadığına ilişkin temyiz itirazlarının yerinde görülmediği vurgulanırken, Kurt’un taş atıp atmaması ise tebliğ namede tartışma konusu dahi edilmemiştir” dedi. 
Demir’in Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor: “Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin sanık polis hakkında verdiği karar kesinleşirse Türkiye’de örneğine az rastlanacak bir karar verilmiş olacak. Eski TCK’ya dayanarak verilen suça yardım indirimi yerinde bir karar olduğunu düşünüyor musunuz? Eski TCK ile yeni TCK’nın spesifik bir duruma göre birlikte uygulanması hukuk normları açısından doğru bir yöntem midir? Emsal niteliğindeki bu karar kesinleştiğinde, emniyet güçlerinin son zamanlarda sıkça örneklerini yaşadığımız biçimde öldürücü güç kullanmasının tahrik indirimi sayılmasının önünü açmayacak mıdır? Böylesi bir karar emniyet güçlerine sınırsız ve orantısız bir biçimde güç kullanma güveni anlamına gelmeyecek midir? Bu karar örneğinde şiddetin ölçüsü ya da derecesi ne olursa olsun yüksek ceza verilmeyen herhangi bir olayda bile mahkemeler ve Yargıtay sanıklara indirim yapabilmesinin önünü açmayacak mıdır? Bu durum sayıları her geçen gün daha da artan şiddet olaylarını daha da arttırmayacak mıdır?”
 
Haber :
Bu Haber 1190 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :

İlgili Haber
CHP Sağlık Komisyonu Heyeti Diyarbakır'da yaptığı incelemeleri raporlaştırarak basına kamu oyu ..
CHP Sağlık Komisyonu Heyeti Diyarbakır'da yaptığı incelemeleri raporlaştırarak basına kamu oyu ..
Cumhuriyet Halk Partisi, Suriyeli mülteci ve sığınmacıların sorunlarının araştırılması için bir ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, çiftçilerin ödemekte zorlandığı kredilerin ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, hasta tutuklular hakkında Adalet ..
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, çiftçilerin ödemekte zorlandığı kredilerin ..
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Şerzan Kurt’un ölümü ile ilgili dava ..
CHP Turgutreis Kadın Kolları’ nın düzenlediği programa katılan Muğla Milletvekili Adayı ..
@nurettin_demir
Foto Galeri
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hükümeti Kurdurmayanlardan Hesabı Bu Millet Soracak”
İzlenme : 3154
Demir: “Ülkemize Barış ve Huzur Önce Türkiye Diyenlerle Gelecek”
İzlenme : 2938
“Turizmimiz Yeniden Gözde Sektör Olacak”
İzlenme : 2915
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Önce Türkiye Diyerek CHPde Birleşen Tüm Hemşerilerimi Yürekten Kutlu
İzlenme : 2705
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

 

  • Adres : TBMM Yeni  Hizmet Binası Z. Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
    Telefon : +90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
    Faks : +90 (312) 420 21 75
    E-Posta : nurettin.demir@tbmm.gov.tr

Copyright ©  nurettindemir.com